Pete Seeger: Sjednocení lidí skrze hudbu | We Meditate

Pete Seeger: Sjednocení lidí skrze hudbu

Napsal/a , CA
Medituje po dobu 15 let

Pete Seeger je americký folklórní zpěvák, skladatel a aktivista, jehož kariéra přetrvávala až pět desetiletí a jeho jméno je historicky známé ve sféře sociálního aktivisty. Je to člověk s velikým charakterem a zkušenostech, dobře známý v roli za lidská práva protestními písničkami v roce 1960. Pete Seeger pracoval neúnavně celý život pro mír a politické změny v americké společnosti.

Tím, že používal tradiční a současný moderní folklór, se mu podařilo spojovat celé houfy lidí, skrze společné písně. Muže a ženy ze všech různých životních příběhů, všechny dokázal sjednotit. Nejjednodušší tóny přeměnil ve skvělou symfonii zvuků, vášně a zanechal pouze kolektivní zpěvy a sólisty. Tohle všechno nebyly žádné povrchní písně. Raději je nazývejme hymny lidskosti v nás všech. Dobrým příkladem této kvality v nás je píseň „We Shall Overcome“, populární prostředictvím pana Seegera.

Tady je malá ukázka textu z této písně.

We shall overcome,
We shall overcome,
We shall overcome, some day.
Oh, deep in my heart, I do believe
We shall overcome, some day.

We'll walk hand in hand,
We'll walk hand in hand,
We'll walk hand in hand, some day.
Oh, deep in my heart, I do believe
We shall overcome, some day.

"We Shall Overcome", prvně popularizovaná Peterem Seegerem

Peter Seeger byl vzorným příkladem kvalit Vishuddhi čakry, tak jako nikdo jiný, koho bych ze svého okolí znal. Věřil naprosto v absolutní rovnoprávnosti lidí, napříč barvou pleti, náboženství a výchovy v různých sociálních podmínkách. On sám bojoval za práva amerických černochů v 60. letech, dokonce pracoval se ctihodným Martinem Lutherem Jr. a dalšími civilními aktivisty na zpracovávání nedokončených písní, pro jejich organizační taktiky. Právě píseň "We Shall Overcome" je jednou z nich.

Pete Seeger žil v dobách, kdy Amerika byla rozdělena tak, kdy se ji dnes začíná nápadně podobat. Tak jako tomu bylo tenkrát, tyto divize se formují kolem jiné rasy, politickým sklonům, chudoby, majetnické nerovnosti atd.

"FBI v podstatě pronásledovala Peta Seegerse až natolik, že nebyl schopen dostat práci. Jediné obecenstvo pro které mohl zpívat byly děti, protože FBI věděla, že s ním nebude nikdy problém, když bude zpívat pro šestileté publikum."

David Dunaway, autor životopisu Pete Seegera

Mr Seeger se během svého života dostal pod obrovský tlak americké vlády, kvůli vnímanému nebezpečí jeho „neamerického“ zpěvu. Byl pod neustálým nátlakem. Co ale udělal? Pokračoval ve zpívání. Bylo to něco, co lidské rase musí být připomínáno. Nikdy se nevzdávej! (Pete Seeger)

Nikdy se nezastavil. Celý svůj život zasvětil lepším zítřkům pro lidstvo. Zpíval pro kohokoliv, kdo měl zájem, bez ohledu, zda se jejich přesvědčení shoduje, či nikoliv. “Je to velice důležité mluvit s lidmi, se kterými nesouhlasíte” (Pete Seeger). Jeho poselství žije dál a já věřím, že je to typ člověka na jehož vize se mužeme obracet v těžkých časec, jako nyní v této době Kali Jugy, doby zmatků a chaosu.

Ale prozatím se jednoduše spokojíme s oslavou této krásné duše, za všechno, co za svého života udělal, a pro ty, co přijdou po nás. Na závěr jedna citace samotného Peeta.

““Duchovně se cítím nejvíc, když jsem venku v lese. Cítím se jako součást přírody. Nebo když pozoruji hvězdy. Říkával jsem o sobě, že jsem ateistou. Teď říkám, že je všechno podle definice vašeho boha. Podle mojí definice Boha, nejsem ateista. Protože si myslím, že Bůh je ve všem, kdykoliv otevřu oči. ”

O autorovi
, CA
Medituje po dobu 15 let